Studii

1960 absolventă a Institutului de Artă Teatrală şi Cinematografică, Facultatea de Teatru, Secţia Actorie, clasa prof. Beate Fredanov

Activitate profesională

din 1981 actriţă la Teatrul Odeon
1976-1981 actriţă la Teatrul de Stat Sibiu
1971-1976 actriţă la Teatrul Naţional Cluj
1971-1974, 1991 colaborare cu Teatrul Naţional Târgu Mureş
1970-1971 actriţă la Teatrul de Stat Ploieşti
1967-1970 actriţă la Teatrul de Stat Constanţa
1964-1967 actriţă la Teatrul de Stat Galaţi
1963-1964 actriţă la Teatrul Naţional Craiova
1960-1963 actriţă la Teatrul Naţional Timişoara

Spectacole reprezentative

Teatrul Odeon

Ranevskaia, Liubovi Andreevna în Livada de vişini de A.P. Cehov, regia Sorin Militaru
Geschwitz în Lulu de F. Wedekind, regia Dragoş Galgoţiu
Angeline Sauve în Cumetrele de Michel Tremblay, regia Petre Bokor
Goneril în Regele Lear de W. Shakespeare, regia Mircea Marin
Elvira în Visul unei nopţi de iarnă de Tudor Mușatescu, regia Sorana Coroamă-Stanca
Contesa în Medalionul de argint după romanul MISTERELE PARISULUI de Eugene Sue, regia Dinu Cernescu
Sanda în Arta conversaţiei după romanul omonim de Ileana Vulpescu, regia Eugen Todoran
Contesa de Chantilly în Pălăria florentină de E. Labiche, regia Lucian Giurchescu
Taisa în Pericle de W. Shakespeare, regia Dinu Cernescu
Monica în Anunț la mica publicitate de Alexandru Sever, regia Geta Vlad
Alma în Cursa de Viena de Rodica Ojoc Brașoveanu, regia Geta Vlad
Gabi Fodor în Front atmosferic de Csavossy Gyorgy, regia Mihai Lungeanu
Cornelia în Al treilea martor de Holban, regia Geta Vlad

Teatrul de stat Sibiu

Fedra în Fedra de Racine, regia Aureliu Manea
Marta în Neînțelegerea de Albert Camus, regia Dragoș Galgoțiu
Marta în Dealul cu fântâna arteziană de Ianis Ritsos, regia Nicoleta Toia
Zâna codrului în Sânziana și Pepelea de Vasile Alecsandri, regia Sergiu Savin

Teatrul național Cluj

Olivia în A douăsprezecea noapte de W. Shakespeare, regia Aureliu Manea
Amalia în Hoții de Friedrich Schiller, regia Henry Simmon
Silvia în Jocul dragostei și al întâmplării de Marivaux, regia Aureliu Manea
Katrin în Mutter Courage de Bertolt Brecht, regia Alexandru Tatoș
Emilia Marty în Rețeta Macropolos de Karel Capek, regia Alexandru Colpaci
Kaga în Soldățelul de plumb de Sacha Lichy, regia Gh. Gherasim
Mira în Meşterul Manole de Lucian Blaga, regia Dinu Cernescu
Vanda în Gaițele de Alexandru Kirițescu, regia Victor Tudor Popa
Anca-Ema în Fii cuminte Cristofor de Aurel Baranga, regia Victor Tudor Popa
Lucia Hrisanide în Interesul general de Aurel Baranga, regia Victor Tudor Popa
Nuța în O pasăre dintr-o altă zi de D.R. Popescu, regia Alexa Visarion
Gilda în Pisica în noaptea anului nou de D.R. Popescu, regia Vlad Mugur

Teatrul Național Târgu Mureș

Silvia în Acești îngeri triști de D.R. Popescu, regia Eugen Mercus
Iocasta în Regina Iocasta de Constantin Zărnescu, regia Dan Alecsandrescu

Teatrul de Stat Ploiești

Lizaura în Cafeneaua de Carlo Goldoni, regia Paolo Magelli
Margareta în Gaițele de Alexandru Kirițescu, regia Harry Eliad

Teatrul de Stat Constanța

Giacinta în Vilegiatura de Carlo Goldoni, regia David Esrig
Hanna în Diavolul la Boston de L. Feuchtwanger, regia Ion Maximilian
Rebecca în Rosmersholm de Henrik Ibsen, regia Anca Ovanez
Lucie în Invitație la castel de Jean Anouilh, regia Ion Maximilian

Teatrul de Stat Galați

Julieta în Romeo și Julieta de W. Shakespeare, regia Gheorghe Jora
Beatrice în Mult zgomot pentru nimic de W. Shakespeare, regia Andrei Brădeanu
Gabby Marty în Pădurea împietrită de R. Sherwood, regia Gh. Jora
Irina în Citadela sfărâmată de Horia Lovinescu, regia Gh. Jora
Ioana în Surorile Boga de Horia Lovinescu, regia Gh. Jora

Teatrul Național Craiova

Faustina Brancadori în Istețimile lui Quinolla de Honore de Balzac, regia Ion Maximilian

Teatrul Național Timișoara

Hermia în Visul unei nopți de vară de W. Shakespeare, regia Ion Maximilian
Mașa în Trei surori de A.P. Cehov, regia Ion Maximilian
Valea în poveste din Irkutsk de Aleksei Arbuzov, regia Ion Maximilian
Lida în Bietul meu Marat de Aleksei Arbuzov, regia Dan Alecsandrescu
Melita în Vulpea și strugurii de Figueredo, regia Ioan Taub
Manuela în Ficele de Sidonia Dragușanu, regia Dan Nasta
Rolul principal în Celebrul 702 de Al. Mirodan, regia Dan Nasta

Turnee

1998 turneu în Canada și S.U.A. cu spectacolul CUMETRELE de Michel Tremblay (Teatrul Odeon)
1979-1981 turnee în Polonia cu spectacolele NEÎNȚELEGEREA, SÂNZIANA ȘI PEPELEA, BALLADINA (Teatrul de Stat Sibiu)

Colaborări

Studioul de Radio Cluj şi București
Televiziunea Română

Premii

Premiul de interpretare feminină, acordat de Secţia de critică teatrală a A.T.M. ex-aquo pentru rolul Marta în DEALUL CU FÂNTÂNA ARTEZIANĂ (1977)
Premiul I pentru recitalul de poezie CU MÎNE ZILELE-ŢI ADAOGI la Gala recitalurilor dramatice Bacău (1974)
Premiu la Concursul de dramaturgie românească contemporană pentru rolul Silvia în ACEŞTI ÎNGERI TRIŞTI (1970)
Premiu la Concursul tinerilor actori pentru rolul Ioana în CAZUL STUDENTULUI LOTREANU (1962)

Traduceri

NAPOLEON ÎNTÂIUL de Ferdinand Bruckner
LULU de Frank Wedekind

 

Anul nașterii: 16 august 1938